Lublin

Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego

22.06.2024

19:00

fot. www.filharmonialubelska.pl

O godzinie 18:00 spotkanie literackie, foyer Kazimierz Wierzyński „Skrzydła powojennej polskiej literatury”. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie w drugiej połowie maja

Lublin

Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego

22.06.2024

19:00

O godzinie 18:00 spotkanie literackie, foyer Kazimierz Wierzyński „Skrzydła powojennej polskiej literatury”. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie w drugiej połowie maja

fot. www.filharmonialubelska.pl

Program

Koncert kameralny Muzyka i słowa nie krępują się…

godz. 18:00, spotkanie literackie w foyer z dr. Arturem Truszkowskim (KUL)
Kazimierz Wierzyński „Skrzydła powojennej polskiej literatury”
godz. 19:00
Koncert kameralny Muzyka i słowa się nie krępują…

Andrzej Panufnik Quintetto Academico, 1953
Antoni Szałowski Kwintet dęty, 1954
Wojciech Kilar Kwintet na instrumenty dęte, 1952
Ignacy Zalewski Wymyśliliśmy wszystko na baryton i kwintet dęty
do słów wiersza pt. Memento K. Wierzyńskiego (premiera)

Wykonawcy

LutosAir Quintet w składzie:
Jan Krzeszowiec – flet;
Maciej Dobosz – klarnet;
Mateusz Feliński – waltornia;
Mateusz Żurawski – obój;
Alicja Kieruzalska – fagot.
oraz
Szymon Komasa – baryton

Ignacy Zalewski

Ignacy Zalewski

Kompozytor, pedagog i dyrygent. Doktor habilitowany sztuk muzycznych, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (UMFC) w Warszawie w klasie kompozycji prof. Marcina Błażewicza. W latach 2014-2015 rozwijał warsztat kompozytorski podczas indywidualnych lekcji mistrzowskich prowadzonych przez prof. Krzysztofa Pendereckiego oraz w ramach licznych kursów i warsztatów. Laureat przeszło dwudziestu nagród na konkursach kompozytorskich, międzynarodowych i ogólnopolskich. Ma na swoim koncie 19 płyt CD, z czego trzy uzyskały nominację do Fryderyków. Utwory kompozytora są regularnie wykonywane w najważniejszych polskich salach koncertowych i w większości krajów Europy oraz w Azji i Ameryce Północnej. Autor muzyki do kilkudziesięciu produkcji teatralnych, filmowych, telewizyjnych i radiowych.

Fot. M. Żaboklicki

Szymon Komasa

Szymon Komasa

Urodził się w Poznaniu. Naukę muzyki rozpoczął w wieku siedmiu lat od gry na wiolonczeli. Instrument ten ukończył dyplomem średniej Szkoły Muzycznej nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2004 r. rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ukończył je w 2009 r. dyplomem z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczął podyplomowe studia śpiewu operowego w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, a następnie kontynuował naukę śpiewu w prestiżowej Juilliard School of Music w Nowym Jorku w programie Artist Diploma of Opera Singing w klasie śpiewu Edith Wiens.

 

Jest laureatem i zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów wokalnych – operowych. Zadebiutował partią Schaunarda w La Bohème w Teatro Filharmonico/Arena di Verona we Włoszech (2009). Z recitalami pieśni wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku (2012) oraz Wigmore Hall w Londynie (2012). Śpiewa w wielu teatrach operowych w Polsce i za granicą. Oprócz klasycznych partii operowych (Mozart, Bellini, Donizetti, Verdi) artysta z wielkim sukcesem wykonuje partie w operach współczesnych kompozytorów, m.in. Korine Fujiwara (The Flood ) czy Pawła Mykietyna (Czarodziejska góra).

Fot. J. Pleśniarski

LutosAir Quintet

LutosAir Quintet

Jeden z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów instrumentów dętych. W swoim szerokim repertuarze mieści zarówno dzieła klasyczne, jak i utwory najnowsze. Ma na koncie szereg prawykonań, współpracuje z wieloma wybitnymi muzykami, koncertuje w Polsce i za granicą.

 

Dokonał kilku nagrań płytowych z muzyką XX i XXI wieku. Wziął udział w muzycznym filmie Neither Peace nor Quietness w reżyserii Zbigniewa Bodzka i Michała Dawidowicza, wielokrotnie nagradzanym na festiwalach filmowych. Był nominowany do Fryderyka 2023 za album 5 [+2].

 

Wraz z wybitnym jazzmanem Waynem Shorterem oraz jego kwartetem wystąpił podczas Festivalu Jazztopad i London Jazz Festival, wykonując The Unfolding – utwór specjalnie napisany przez artystę na tę okazję. Kwintet angażuje się również w popularyzację muzyki, grając koncerty w domach pomocy społecznej, szpitalach, hospicjach i zakładach karnych oraz dla najmłodszej publiczności.

Fot. Ł. Rajchert